انسان یه موجود اجتماعیه و برای تأمین نیازاش، چاره‌ای جز زندگی تو اجتماع نداره. چون تنوع تخصصایی که برای تأمین این نیازا لازمه، اونقدر زیاده که یه نفر نمی‌تونه ‌تنهایی از پسشون بربیاد.

اما یه سؤالی که ممکنه برای بعضیا پیش بیاد اینه که از نگاه دین، زندگی تو اجتماع و بین مردم بهتره یا زندگی تو انزوا و تنهایی؟! شبیه همون عابدایی که می‌رفتن تو غارها زندگی می‌کردن تا یه وقت مرتکب گناه و اشتباه نشن.

جواب اینه که تو نگاه دین، انسانا برای رسیدن به کمال، باید زندگی اجتماعی داشته باشن؛ چون بعضی از ویژگیایی که باعث رشدشون میشه، فقط تو این مدل زندگی کردن به دست میاد. مثلاً کمک‌کردن به نیازمندا، تحمل آزار و اذیت دیگران، غیبت نکردن، تهمت نزدن و دروغ نگفتن.

وقتی زندگی اولیای خدا رو نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که اونام همیشه بین مردم بودن و با تمام توانشون، سعی می‌کردن تا دین خدا رو بهشون معرفی کنن و راه درست زندگی‌کردن رو یادشون بدن و هر وقت با هم دچار اختلاف میشدن، با داوری درست، مشکلشون رو رفع می‌کردن.

پیامبر اکرم تو روز غدیر، وقتی برای اولین امام از مردم بیعت گرفتن، در مورد آخرین ولی خدا که جهان رو پر از عدل و داد می‌کنه صحبت کردن و در مورد ویژگی‌های حضرت مهدی عجل‌الله‌فرجه فرمودن:

آگاه باشید! او ولی خدا در زمین و داور او در میان مردم است.

[گرافیک: أَلَا وَ إِنَّهُ ولی‌الله فِی أَرْضِهِ وَ حَکَمُهُ فِی خَلْقِهِ]

***

سؤال 8:

در فرازهای پایانی خطبه غدیر، کدام ویژگی‌ها برای امام زمان عجل‌الله‌فرجه ذکر شده است؟

  1. ولی
  2. حَکَم
  3. هر دو

برای شرکت تو مسابقه عدد گزینه درست رو تا ساعت ۸ صبح فردا بفرستید به شماره سامانه  ۳۰۰۰۳۳۱۳ تا جزء ۵ برنده هدایای مسجد مقدس جمکران قرار بگیرید. راستی برای دیدن اسامی برندگان مسابقه، هر روز می‌تونید به سایت jamkaran.ir مراجعه کنید. عیدتون مبارک…

تمام حقوق این وبگاه متعلق به مسجد مقدس جمکران است.